×

Twitch.tv Nedir?


Twitch.tv, strateji oyunları oynayanların, bu oyunlar ile ilgili bilgi paylaştığı, canlı programlar yaparak bağış topladığı ya da o platformun tabiri ile donate beklediği gaming odaklı bir canlı yayın platformu diye tanımlayabiliriz. Oyunları canlı yayında izlemek ve bilgi almak için harika bir gamer televizyonu olan Twitch tv’de, siz de kendi oyun deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Twitch Nasıl Kullanılır? Twitch Hesabı Nasıl Açılır?


Lol yayınları ile giderek popüler olan twitch platformu kısa sürede oyuncuların yayın yaparak büyük paralar kazandığı bir internet sitesine dönüştü diyebiliriz. 2011 yılında başlayan uygulama e-spor içerikleri, video, müzik, oyunlar ve spor gibi birçok kategoriyi içerisinde barındırıyor. Yayın yapmak isteyen birçok kişi bilgisayar veya telefonundan ilgili kategoriyi belirleyip yayını başlatabiliyor.


Bilgisayarınızdan televizyon kanalı gibi yayın yapmak istiyorsanız hemen bir twitch hesabı açmalısınız. Oldukça kolay olan hesap açma adımını Facebook hesabınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Yalnız başlangıç adımında bütün bilgileri doğru girmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Hesabınıza çoğu zaman cep telefonundan doğrulama kodu ile gireceğinizi düşünürsek bu kısım özellikle önem taşıyor. Bu kısmı atladığınızda yani cep telefonu bilgisini atladığınızda yayıncı olarak diğer kullanıcılarla partner olmak da sizin için zorlaşacak diyebiliriz.


Nasıl Twitch Yayını Yapılır?


Twitch yayıncısı olmak istiyorsanız öncelikle bir kameraya ve mikrofona ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Ayrıca Twitch yayını açmak için bilgisayarınızın iyi olması gerekmektedir. Çünkü yayın sırasında yaşayacağınız donmalar yayınınıza yansıyarak izleyicileri kanalınızdan uzaklaştırabilir.


Twitch üyeliği oluşturup sayfanızı açtıktan sonra canlı yayınlara başlayabilirsiniz. Bunun için masaüstü yazılımı olan OBS’yi bilgisayarınıza mutlaka indirin. Böylece oyun görüntülerini kolayca kaydedip yayına aktarabilirsiniz. Twitch yayını sırasında izleyicilerinizle sohbet edebilir, onların sorularına da cevap verebilirsiniz.


Twitch ile Nasıl Para Kazanılır?


Twitch abonelik uygulaması ile yayıncıların aylık olarak desteklenmesine imkan veriyor. Bu sayede yayıncılar yayınladıkları videolar ile izleyicilerden bağış talep edebiliyor. Asıl kazanç elde etme durumu Twitch ortaklığı kurularak yapılıyor da diyebiliriz. Yani kanalınıza abonelik alarak.


Twitch Ortaklığı Nasıl Yapılır?


Twitch.tv partnerliği herkese açık fakat bunun için istenen bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Belli bir abone sayısına ulaşmak, ulaşılan abonelerle belirli bir izleyici kitlesi oluşturmak, haftada en az 3 kez yayın yapmak gibi. Gerekli koşulları sağladığınızda Twitch’e ortaklık teklifinde bulunabiliyorsunuz. Başvurunuz eğer onay alırsa kanalınıza bir subscriber butonu eklenecek. Bu buton sayesinde de size destek olmak isteyen takipçileriniz kanalınıza abone olabilecek. Twitch.tv partnerliği size aynı zamanda kanalınıza reklam alma fırsatı da sağlayacak. Twitch ortaklığı aldığınızda aboneler yayıncılara aylık bir ödeme de bulunuyor, bunun yüzde 48’ini yayıncı alırken geri kalan miktar Twitch’e kalıyor.

×

Mini Websitesi

Sizin de bir mini web siteniz yada yeni nesil kartvizitiniz olmasını istemez misiniz!!! Deneme paketi ve çok uygun fiyatlarla sadece 59 Medya'da