×

Facebook Tarihi ( Güncel Kullanıcı Sayısı 2.7 Milyar)


Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg isimli öğrenci tarafından “The Facebook” adıyla kuruldu. Facebook ilk zamanlar Harvard Üniversitesi‘nde öğrenim gören öğrencilerin kendi aralarındaki iletişim sağlaması ve birbirleriyle bağlantı kurması amacıyla kurgulanmış ücretsiz bir web sitesiydi. Ancak kısa zaman içerisinde The Facebook, kullanıcıların beğenisini toplamıştı. Bu da siteyi, Harvard Üniversitesi dışında da popüler hale getirmiştir.


Facebook’un Amacı Nedir?


Facebook’un başlangıçtaki nihai amacı ya da hedefi insanların eski okul arkadaşlarıyla bağlantıya geçmesini iletişim kurmasını sağlamaktı. Facebook kullanıcıları arkadaşlarıyla iletişim kurmak için not, durum güncellemesi, fotoğraf, video vb. öğeleri kullandılar. Bu da “sosyal paylaşım sitesi” kavramını doğurdu. Bu gelişmelerin ışığında Facebook’un üye sayısı kısa sürede 5.5 milyonu aşmıştı.


Milyar Dolar Değerinde Mecra


Kısa sürede hızlı bir büyüme kaydeden ve markalaşan Facebook’a ilk teklif Viacom tarafından yapılmıştır. Teklif edilen tutar ise 975 milyon dolardır. Eylül 2006’da ise Yahoo, 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Aynı yılın Ekim ayında ise; Google, YouTube’u satın aldıktan sonra, Facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur. 24 Ekim 2007’de Microsoft, Facebook’un %1,6’lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle Facebook hisselerine yönelmiştir.


Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise Facebook’un iç değerinin 8 milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.


Like Kültürü 


2009 yılında Facebook, kullanıcıları “like” özelliği / kavramı ile tanıştırdı. Bununla birlikte “like” kavramı günümüz popüler kültürünün yadsınamaz bir gerçeği, ifadesi haline geldi. Bir nevi like kültürü oluştu denilebilir. Facebook, bu kültürün oluşmasında ve hayatımıza like etmek gibi deyimler girmesinde önemli rol oynamıştır.


Facebook, 2010 senesinde, Alexa istatistiklerine göre dünyanın en fazla ziyaret edilen 2’inci sitesi olmuştu. Dünya çapındaki başarıları katlanarak artan Mark Zuckerberg ise o sene Time Magazine tarafından ‘’Yılın Adamı’’ seçildi. Facebook tüm bu gelişmelerin ışığında 2010 yılını 500 milyon kullanıcı ile kapatmıştır.


Dünyanın Büyük Bölümü Facebook Kullanıyor


2013 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun önemli bir kısmı Facebook kullanmaya başladı. Bu dönemlerde Facebook sadece bireysel kullanıcıların değil, reklamcıların ve marka değerini arttırmak isteyen firmaların da odak noktası haline gelmişti. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise iletişim, fotoğraf paylaşımı, bilgi aktarımı gibi sosyal kullanımlarının dışında Facebook’un ekonomik anlamda kazanç elde etmek isteyen firmalar ve markalaşmak isteyen şirketler için de uygun bir mecraya dönüşmesiydi.


Son 3 yıla (2016, 2017, 2018) baktığımızda Facebook bugün 2 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri sıralamasında ilk 3’tedir. Facebook günümüzde iletişim, fotoğraf / video paylaşımı, bilgi aktarımı gibi özelliklerinin ötesine geçip insanların anlamlı topluluklar oluşturduğu ve kriz anlarında dayanışma gösterdiği, sosyal sorumluluk projelerinin desteklendiği tam anlamıyla sosyal bir platform olmuştur.


Kriz Yardım Merkezi Örneği;


Sitenin sıradan bir sosyal mecra olmanın ötesinde farklı kullanıma da yatkın olduğunu bir örnekle anlatmak istiyorum. 2017 yılında Meksika’da meydana gelen depremde Facebook tarafından aktif edilen “Kriz Yardım Merkezi” aracılığıyla milyonlarca kişi güvende olduklarını yakınlarına duyurmuştu. Bununla birlikte Facebook, tekrar bir iletişim, fotoğraf paylaşımı, bilgi aktarımın ötesine geçip insanların anlamlı topluluklar oluşturduğu ve kriz anlarında dayanışma gösterdiği bir platform olarak karşımıza çıktı.


Aynı sistem, ülkemizde yaşanan terör ve deprem gibi üzücü kitlesel olaylarla ve kriz anlarında da devreye sokuldu ve insanlar güvende olduklarını Facebook aracılığıyla arkadaşlarına bildirdiler. Kısacası lokasyon fark etmeksizin dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan kitlesel ve olumsuz olaylara Facebook duyarsız kalmıyor. Bu da kullanıcı deneyimi açısından sosyal ağa artı puan katıyor.


Facebook Nedir? 


Öncelikle bu mecraya neden Facebook adı verilmiş diye düşünenler için bir yanıtla başlayalım. Facebook, ismini “paper facebooks”tan alır. Bu form, Amerika’daki üniversitelerin / okulların; öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur.


Dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal ağı olan Facebook’un birçok ülke ve kültürden üyesi bulunuyor. Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan sosyal ağ, 7’den 70’e dünyadaki tüm insanlara, toplumlara ulaşıyor. Üstelik o ülkenin dilinde yayın yaparak ve ücretsiz bir şekilde…


Bunlara ek olarak kullanımı kolay bir ara yüze sahip olması, sürekli yapılan güncellemeler ve iyileştirmeler Facebook’un popülaritesini nasıl artırdığını da gösteriyor. Zira Facebook yalnızca bir sosyal ağ değil. Bünyesinde birçok teknoloji şirketini ve sosyal ağı barındıran devasa bir yapıdır.


Facebook’un en temel amacı olan insanlar arasındaki iletişimi sağlamak aynı zamanda Facebook Nedir? sorusunu da özetlemektedir. Bu arada Facebook yalnızca bireysel kullanıcılar için değil işletmeler için de önemli bir platformdur. Hatta Facebook markalar için Facebook For Business alt yapısını kullanıma açmıştır. Kısacası barındırdığı kullanıcı sayısı ve reklam olanakları nedeniyle markalar, Facebook’u önemser hale gelmiştir.

×

Mini Websitesi

Sizin de bir mini web siteniz yada yeni nesil kartvizitiniz olmasını istemez misiniz!!! Deneme paketi ve çok uygun fiyatlarla sadece 59 Medya'da